MUZEUM MILEVSKÝCH MAŠKAR – vzdálenost 1,7 km

Muzeum milevských maškar, otevřené v roce 2017, je český unikát, který se zaměřuje na dějiny národopisné tradice milevských masopustních průvodů. Tato tradice sahá až k lidovým hrám a středověkým městským slavnostem. Jedinečnost milevských maškar spočívá v tom, že jde o městský masopustní průvod, na rozdíl od vesnických tradic, které jsou v jiných lokalitách běžnější.

Více zajímavostí a o historii maškar zde.  

Obrázek1

MILEVSKÉ MUZEUM – vzdálenost 2,4 km

 Na několika podlažích Milevského muzea se nachází stálé nebo i dočasné expozice. Mezi stálé expozice se řadí expozice archeologie, s předměty především nalezenými v okolí Milevska. Dále pak nalezneme expozici z dějin města a kláštera z období od 16. století až do poloviny 20. století. V muzeum také naleznete sály, které jsou koncipovány jako expozice pro celou rodinu, tak aby si každá kategorie návštěvníků našla to své nebo sály, v kterých jsou proměnné krátkodobé tematické expozice.

Více informací o Milevském muzeu naleznete zde.

Muzeum

KLÁŠTER MILEVSKO – vzdálenost 2,4 km

Téhož léta co se to stalo, tj. Léta Páně 1187, já Jarloch přijal jsem místo toto a název opata, v němž až po dnes pracuji v mnohých protivenstvích a téměř žádném zdaru smilování Boží očekávaje. (letopis Jarlochův 1215-1222).

Těmito slovy dokládá Jarloch, první opat milevský, a pokračovatel Kosmovy kroniky, uvedení prvních premonstrátských řeholníků na založení, které připravoval již od roku 1184 Jiří z Milevska. Komunita synů sv. Norberta přichází ze Želiva a začínají se psát dějiny premonstrátského kláštera v Milevsku. Ten je nejstarším klášterem jižních Čech, a nese stopy od románského období přes gotiku až po jeho současnou podobu, která byla z velké části dotvořena v době barokní.

Více o milevském klášteru naleznete zde.

Klaster

MUZEUM MLYNÁŘSTVÍ, PEKAŘSTVÍ A ZEMĚDĚLSTVÍ BOŽETICE – vzdálenost 8,3 km

První zmínka o mlýně v Božeticích na Písecku pochází z první poloviny 16. století. Na počátku 20. století prošel rozsáhlou modernizací, původní dřevěné kolo nahradila turbína. Ve mlýně se mlelo do roku 1945, od 50 let zde mělo skladiště místní JZD. Tomu také odpovídal i stav objektu. Pekárna fungovala do 70. let, od té doby chátrala. V roce 1990 dostali areál v restituci manželé Dvořákovi, kteří se snažili budovy opravovat. V roce 1998 celý mlýn koupil podnikatel Zdeněk Stejskal. Podařilo se mu opravit střechu a několik dalších nejnutnějších věcí, aby budova nepodléhala zkáze. V roce 2014 byla zahájena fyzická realizace projektu „Vybudování muzea mlynářství – Božetice“ za podpory ROP NUTS II Jihozápad a je spolufinancován Evropskou unií. Projekt se zaměřil na rekonstrukci objektu mlýna do podoby Muzea mlynářství, pekařství a zemědělství.

Více o muzeu zde.

2s

ZÁŽITKOVÝ PARK ZEMĚRÁJ – vzdálenost 12,3 km

Vítejte v Zeměráji, v přírodním parku plném zážitků a poznání. V malebné krajině prastarých žulových balvanů na pomezí středních a jižních Čech, nedaleko Orlíku nad Vltavou, najdete na ploše devíti hektarů oživený archeoskanzen vesnice raného středověku, kilometr dlouhou přírodní stezku naboso, archeologické a paleontologické naleziště, velké dřevěné bludiště, dětskou herní vesničku, interaktivní hernu, lukostřelnici, množství přírodních hřišť různého zaměření a více než sto různých her, zábavných i naučných prvků, dobrodružných úkolů a hlavolamů, mezi nimi oblíbenou Cestu za pokladem, orientační hru Hlaholam, pátrání po Kamenech času nebo bloudění v temném Skladišti. Nechybí ani hospůdka se stylovou nabídkou jídel a nápojů v usedlosti s roubeným domem z roku 1640, odpočinkové zóny i kryté prostory pro případ nepříznivého počasí. Mimořádný koncept areálu ocenili návštěvníci hlasováním v soutěži agentury CzechTourism DestinaCZe, v níž se Zeměráj stal vítězem v kategorii „Zážitek na 1000 % pro celou rodinu“. Zeměráj je členem EXARC – mezinárodní asociace archeologických muzeí v přírodě.

Více o Zeměráj zde.

Zemeraj

HRAD ZVÍKOV – vzdálenost 16,5 km

Historie hradu Zvíkova je od počátku spojena s královským rodem Přemyslovců. První krok k založení pravděpodobně uskutečnil Přemysl Otakar I. (1197-1230), který roku 1226 vyměnil tzv. oujezd Oslovský, patřící do majetku kláštera v Doksanech, za šest jiných vesnic. Získal tak do vlastnictví i skalnatý ostroh, na kterém byl hrad vybudován. Zvíkov patří k nejpřednějším stavbám české středověké světské architektury. Nejprůkazněji je historie postupného budování doložena za vlády Václava I. (1230-1253). Roku 1234 musel být již hrad zčásti vystavěn, protože je v písemných pramenech uveden jako jeho purkrabí Konrád z Janovic. Král Václav I. často a rád pobýval na Zvíkově. Když v červenci 1247 mladý kralevic Přemysl Otakar zdvihl proti svému otci odboj, zůstal Václavovi I. věrný pouze hrad Zvíkov spolu s Loktem a Mostem. Na Zvíkově také Václav I. přijal poselstvo odbojného syna a české šlechty, vedené pražským biskupem Mikulášem, a dal je uvěznit ve věži. V další výstavbě hradu pokračoval jeho syn Přemysl Otakar II. (1253-1278), který šťastně zvolil za purkrabího Hirzu, jehož jmenoval na Zvíkov roku 1250. Tehdy začala na Zvíkově hlavní výstavba tzv. královského paláce a opevnění. Stavební huť budující Zvíkov pracovala zároveň i na dalších stavbách v královském městě Písku a v Myšenci.

Více o hradu Zvíkov zde.

01 Pisecka Brana A Hlaska 2

ZÁMEK ORLÍK – vzdálenost 19,4 km

Zámek Orlík je skutečnou perlou mezi českými památkovými objekty. Každého návštěvníka uchvátí svou jedinečnou krajinnou polohou na břehu orlického jezera, okouzlí romantickými interiéry s bohatými sbírkami a neméně zaujme i svými dějinami, které se prolínají s nejvýznamnějšími milníky české a evropské historie. Ačkoliv přesné datum založení Orlíka není známé, je přesto jisté, že zde na vysokém ostrohu nad Vltavou již počátkem 13. století stála pevnost, která sloužila k ochraně obchodní stezky a zároveň jako místo, kde se vybíralo clo z plavby po Vltavě – tak to alespoň dokladují první dochované archivní zprávy. Na přelomu 13. a 14. století byl Orlík přestavěn a rozšířen v pevný gotický hrad a nadále pak sloužil jako jeden z četných opěrných bodů a správních center královské moci.

Více o zámku zde.

F3

Další zajímavá místa naleznete v okolních městech v Táboře a v Písku a jejich okolí.